Dažādais vieno

Ieskandina Ziemassvētkus latviešu, slāvu, romu, vācu un ukraiņu tradīcijās

15. decembra pēcpusdienā Jelgavā, Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā norisinājās Ziemassvētku ieskaņas pasākums "Dažādais vieno", kurā varēja iepazīt vairāku Latvijā dzīvojošu tautu Ziemassvētku sagaidīšanas un svinēšanas tradīcijas. Tā bija lieliska iespēja lieliem un maziem izzināt kopīgo un atšķirīgo latviešu, slāvu, romu, vācu un ukraiņu Ziemassvētku tradīcijās un ieražās.

Radošajās darbnīcās varēja iepazīt latviešu maskošanās tradīcijas, darināt Ziemassvētku rotājumus un dāvaniņas, izzīlēt nākotni un kopīgi mācīties rotaļas un deju soļus. Iecavas sieviešu kluba "Liepas" dāmas gādāja lai apmeklētājiem būtu iespēja izzināt dažādus Ziemassvētku galda klāšanas noslēpumus un tradicionālo cienastu receptes.

Pasākuma otrajā daļā apmeklētāji varēja noskatīties viesmākslinieku no Ukrainas - Doļinskas dramatiskā teātra Ziemassvētkiem un Kristus dzimšanai veltītu izrādi "Verteps".

Visas dienas garumā ar skanīgiem priekšnesumiem priecēja un Ziemassvētku noskaņu radīja "Sprīdīša skola", Dobeles vācu biedrības ansamblis "Di lustigen", Glūdas pagasta slāvu folkloras kopa "Slovjanočki", Jelgavas Ukraiņu kultūras centrs "Džerelo" un viesi no Ukrainas.

Ziemassvētku ieskaņas pasākumu "Dažādais vieno" biedrība "Sadarbības platforma" rīkoja projekta "Dažādais vieno" ietvaros. Projektu finansē LR Kultūras ministrija un Zemgales NVO centrs.

Plašāka informācija:
Biedrības "Sadarbības platforma" valdes priekšsēdētāja
Lauma Celma
E-pasts: celma.lauma@gmail.com
Mob. tālr. 29822258

Jelgavā aicina uz Ziemassvētku ieskaņas pasākumu "Dažādais vieno"

Ceturtdien, 15.decembrī Jelgavā, Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā (Pērses ielā 33) notiks Ziemassvētku ieskaņas pasākums "Dažādais vieno", kurā varēs iepazīt vairāku tautu Ziemassvētku sagaidīšanas un svinēšanas tradīcijas. Ikviens interesents no plkst. 15.00 līdz 17.30 aicināts piedalīties radošajās darbnīcās un plkst. 18.00 - apmeklēt krāšņu koncertu.

Ziemassvētku gaidīšanas laikā pasākums "Dažādais vieno" ģimenēm ar bērniem būs lieliska iespēja tuvāk izzināt kopīgo un atšķirīgo latviešu, slāvu, romu, vācu un ukraiņu Ziemassvētku tradīcijās un ieražās.

Pasākuma pirmajā daļā - radošajās darbnīcās varēs iepazīt latviešu maskošanās tradīcijas - noklausīties stāstījumu ar masku demonstrāciju, uzzināt galvenos masku tēlus un iepazīt dabas materiālus, no kuriem iespējams izgatavot maskas. Kopīgi varēs iemācīties latviešu Ziemassvētku rotaļas un dejas.

Izzinot slāvu tradīcijas, būs iespēja darināt Ziemassvētku rotājumus un dāvaniņas, iet rotaļās. Savukārt romi uzstāsies ar deju priekšnesumiem un, kā Ziemassvētkos ierasts daudzām tautām, izzīlēs nākotni visiem klātesošajiem. Vēl varēs iepazīt vācu Ziemassvētku tradīcijas - uzzināt par eglītes izcelsmi kā svētku simbolu, kopīgi mācīties dziesmas un rotaļas.

Turklāt Iecavas sieviešu kluba "Liepas" dāmas gādās, lai apmeklētājiem būtu iespēja uzzināt dažādus Ziemassvētku galda klāšanas noslēpumus, tradicionālos cienastus, to receptes, kā arī - degustēt.

Pasākuma otrajā daļā apmeklētāji varēs noskatīties viesmākslinieku no Ukrainas - Doļinskas dramatiskā teātra Ziemassvētkiem un Kristus dzimšanai veltītu izrādi "Verteps".

Visas dienas garumā ar skanīgiem priekšnesumiem priecēs un Ziemassvētku noskaņu radīs "Sprīdīša skola", Dobeles vācu biedrības ansamblis "Di lustigen", Glūdas pagasta slāvu folkloras kopa "Slovjanočki", Jelgavas Ukraiņu kultūras centrs "Džerelo" un viesi no Ukrainas.

Laipni aicināti visi interesenti - gan lieli, gan mazi! Pasākumā ieeja brīva.

Ziemassvētku ieskaņas pasākumu "Dažādais vieno" biedrība "Sadarbības platforma" rīko projekta ar tādu pašu nosaukumu - "Dažādais vieno" ietvaros. Projektu finansē LR Kultūras ministrija un Zemgales NVO centrs.

Plašāka informācija:
Biedrības "Sadarbības platforma" valdes priekšsēdētāja
Lauma Celma
E-pasts: celma.lauma@gmail.com
Mob. tālr. 29822258

Iecavā aicina uz Nāciju kultūras dienu

Sestdien, 12. novembrī Iecavā notiks Nāciju kultūras diena, kurā ikviens interesents aicināts iepazīt Latvijā dzīvojošo tautu kultūru un tradīcijas. Nāciju kultūras dienas pasākumu programma paredzēta plaša un daudzveidīga - tā būs kā dāvana, sagaidot Latvijas 99. gadadienu. Pasākumi notiks Iecavas Mūzikas un mākslas skolā (Grāfa laukums 1) no plkst. 12.00 dienā līdz plkst. 20.00 vakarā.

Nāciju kultūras dienas pasākumi sāksies plkst. 12.00, kad divu stundu garumā sadarbībā ar Latvijas Sieviešu invalīdu asociāciju "Aspazija" noritēs radošās darbnīcas. Tajās visi dalībnieki varēs kopīgi gatavot suvenīrus, svečturus, dāvanas, apsveikuma kartiņas, rotājot ar latviskiem ornamentiem vai citu tautu nacionālajiem rakstiem. Uz radošo darbnīcu lūgums līdzi ņemt maza izmēra burciņas svečturu izgatavošanai. Darbnīcās tapušie darbi Ziemassvētku laikā būs dāvanas vientuļajiem pensionāriem un invalīdiem Iecavas un Jelgavas apkaimēs.

Pulksten 14.00 sāksies meistarklase - apmācības "Burjatu rituālās dejas", ko vadīs burjatu biedrības "Badarhāns" pārstāve Natālija Siberga. Ievadā N. Siberga pastāstīs par burjatu izcelsmi, tradīcijām, rituāliem un to nozīmi ikdienā. Viena no būtiskākajām sastāvdaļām burjatu rituālos ir īpašas dejas, kas balstītas uz meditatīviem elementiem un elpošanas paņēmieniem. Interesentiem, kuri vēlas tās apgūt, lūgums uz meistarklasi ņemt līdzi vingrošanas paklājiņu.

Savukārt pulksten 16.00 notiks Jēkaba Nīmaņa grāmatas "Jābūtība. Latvju jaunatnes stāja, kādu es to iedomājos" atvēršanas svētki. Plašāk par grāmatu un tās autoru pastāstīs dzejniece Eva Mārtuža.

Noslēdzot Nāciju kultūras dienu, plkst.17.00 sāksies koncerts, kas būs dažādu kultūru parāde. Dažādu tautu dziesmas un dejas - līdzīgas un atšķirīgas - ļaus apjaust būtisko, kas caurvij ikvienas tautas kultūru un tradīcijas - cilvēcīgumu un savstarpējo sapratni. Koncertā piedalīsies burjatu biedrība "Badarhāns", biedrība "Natali Berg dance", Rīgas Dziesmu teātris "Etjud", folkloras kopa "Kokle" un Iecavas Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi.

Nāciju kultūras dienu Iecavā rīko sieviešu klubs "Liepas" un biedrība "Sadarbības platforma" projekta "Dažādais vieno" ietvaros.

Laipni aicināti visi interesenti! Pasākumos ieeja brīva.

Projektu finansē LR Kultūras ministrija un Zemgales NVO centrs.

Plašāka informācija:
Iecavas sieviešu kluba "Liepas" vadītāja Agita Hauka
E-pasts: agitahauka@inbox.lv
Mob. tālr. 29432338


Dzejas rīts Iecavā kopā ar Evu Mārtužu

24. septembris Iecavā sāksies ar dzejas rītu, kurā visi interesenti var tikties ar dzejnieci Evu Mārtužu. Galvenā dzejas rīta tēma - identitāte. Tikšanos rīko sieviešu klubs "Liepas" un biedrība "Sadarbības platforma" projekta "Dažādais vieno" ietvaros. Dzejas rīts notiks Iecavas Mūzikas un mākslas skolā (Grāfa laukums 1) plkst. 11.00.

Tikšanās gaitā dzejniece rosinās klātesošos domāt kas ir identitāte, pēc kā to nosaka - tautības, izglītības, dzīvesveida? Dzejas rīta dalībnieki varēs izzināt kā identitātes savstarpēji sadarbojas, pārklājas, mijiedarbojas, sadzīvo, papildinās, kā noteikt savu nacionālo piederību un kā to parādīt, piepildīt. Eva Mārtuža uzstāsies arī ar savas dzejas lasījumiem.

Dzejniece, prozaiķe, žurnāliste un redaktore Eva Mārtuža (1954) dzimusi Gaigalavas ciema Poļorkas sādžā, beigusi Pļaviņu vidusskolu, LVU Filoloģijas fakultātes žurnālistikas nodaļu un Maskavas M. Gorkija Literatūras institūta neklātienes aspirantūru (1989).

Strādājusi Latvijas TV redakcijā (1978 - 1999), veidojot literatūrai veltītus raidījumus, vadījusi kultūras nodaļu laikrakstā "Neatkarīgā Cīņa", (1992 - 1995), kopš 2000. gada - laikrakstā "Lauku Avīze". Kopš 1988. gada - Rakstnieku savienības biedre. Laikā starp 1980. un 1989. gadu ar E. Mārtužas vārdu tika publicēti viņas radinieces Broņislavas Martuževas dzejoļu krājumi "Balta puķe ezerā" (1981) un "Rakstītāja" (1987). Vairāku dzejas krājumu un romānu autore. Publicējusies arī ar pseidonīmiem Digna Eira un Ieva Bondere.

Laipni aicināti visi interesenti! Ieeja brīva.

Projektu finansē LR Kultūras ministrija un Zemgales NVO centrs.

Plašāka informācija:
Iecavas sieviešu kluba "Liepas" vadītāja Agita Hauka
E-pasts: agitahauka@inbox.lv
Mob. tālr. 29432338